دوشنبه , اردیبهشت ۳۱ ۱۳۹۷
خانه / شهدا / شهید حسن بهمنی ، اسوه ولایت پذیری

شهید حسن بهمنی ، اسوه ولایت پذیری

حسن بهمنی، فرمانده عملیات لشکر ۱۰ سیدالشهدا (علیه السلام)، علی رغم آن که از اولین جوانان پیوسته به سپاه پاسداران بود ، از بی نام و نشان ترین سرداران سپاه به شمار می رود.

دلیل اصلی این گمنامی را باید در سال ۱۳۶۲ و در برخی اختلاف نظرات وی با فرماندهی وقت سپاه در شیوه جنگ با عراق جستجو کرد. گرچه با ورود برخی عوامل سیاسی به ماجرا، انتقادهایی داخلی که تنها با هدف اصلاح ساختار عملیاتی سپاه طرح شده بود، شکلی تنش آلود به خود گرفت اما ورود حضرت امام به میانه مباحثات و حکمیت نهایی ایشان، پایان مناقشه را رقم زد و در این مرحله بود که حسن بهمنی و شاگردان راستینش، نمایشی شگرف از ولایت پذیری خود ارائه دادند و نه تنها با اطاعت محض از امام امت، راه را بر تمام فرصت طلبان و منافقان بستند، بلکه علی رغم اختلاف نظر آشکار با فرماندهی وقت، به عنوان پاسداری عادی در جبهه های نبرد حاضر شد و در اسفند ماه ۱۳۶۳ خالصانه با خون خود، بیعت خویش را با امام خمینی و انقلاب اسلامی تازه نمودند.

به این ترتیب حسن بهمنی، در دو میدان جهاد اصغر و جهاد اکبر، به فتح المبینی قابل ستایش دست یافت و گرچه نامش با مظلومیت و غربت عجین شد اما اسوه ای گردید از ولایت پذیری شیعه.

شهید حسن بهمنی در عملیات بدر شربت شهادت نوشید و پیکر پاکش در قطعه ۲۶ بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *