سه شنبه , اردیبهشت ۳۱ ۱۳۹۸
خانه / پژوهش / نوروظلمت درکربلا / عسل شهادت و زهر دنیا طلبی

عسل شهادت و زهر دنیا طلبی

قاسم ابن الحسن ع  ریحانه وجود نازنین امام مجتبی ع

 

یک یا دو و یا سه ساله است که باب مظلومش توسط سم معاویه ملعون به شهادت می رسد و شاهد شهادت و تشیع مظلومانه و تیر باران بدن شریف پدر بوده است .او در کنار عموی گرام می بالد و به نوجوانی می رسد .

در شب عاشورا همراه عمو جان در خیمه حضور دارد که حضرت اصحاب خود را مرخص می فرمایند اصحاب در وفاداری به سید و سالار شهیدان ع سخن می گویند حضرت می فرمایند پس بدانید هرکس فردا در این سرزمین با من باشد کشته می شود اصحاب گفتند : خدای را سپاس که ما را اکرام کرد به یاری تو و شافت قبل در رکاب تو را نصیب ما گرداند آیا راضی نیستی ما با تو باشیم یابن رسول الله ص . امام فرمودند : خداوند به شما جزای خیر دهد .

در اینجا بود که او از عموجان سئوال کرد آیا من هم در جمع کشتگان فردا هستم امام با مهربانی رو به او کرد و فرمود پسرم مرگ نزد تو چگونه است . گفت عمو جان احلی من العسل عمو فرمود آری بخدا عمویت فدایت گردد تو هم یکی از کشتگان همراه منی بعد از اینکه به بلائ عظیم مبتلا می گردی

بر فرس تند رو هر که تو را دید گفت                 برگ گل سرخ را باد کجا می برد

شیخ صدوق از عمر بن قیس مشرقی نقل می کند که گفت : من و پسر عمویم در منطقه قصربنی مقاتل خدمت حسین ع رسیدیم و بر اوسلام کردیم پسر عمویم به آن حضرت گفت این سیاهی محاسن شما در اثر خضاب است یا رنگ موی شماست ؟ امام ع فرمودند خضاب است زیرا موی ما بنی هاشم زود سفید می شود و سپس از مام پرسید برای یاری من آمده اید گفتم من پیر مردی هستم که بدهی ام بسیار و عیال وارم چون نمی دانم که کار شما به کجا می انجامد میترسم که امانت مردم ضایع شود . پسر عمویم نیز مانند من این سخن را به زبان آورد . و امام ع فرمودند پس از اینجا بروید تا فریاد مرا نشنوید و اثری از من نبینید که هرکس فریاد ماد بشنود و یا از دور سیاهی و شبح ما را ببیند ولی به ما جواب ندهد و به فریاد ما نرسد بر خدای عزیز و بلند مرتبه است که او را با صورت در آتش اندازد .

                                                        شیخ صدوق  ثواب الاعمال ۳۰۹

با اینکه یکی از آن دو نفر می توانست عهده دار دیون دیگر شود تا دیگری به یاری امام عت بشتابد عافیت طلبی آنان و جلوه نمایی لذات دنیوی در پیش چشمانشان آنان را از رسیدن به سعادت و تمتعات اخروی باز داشت و البته افراد دیگری هم در این ردیف می گنجند .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *