سه شنبه , اردیبهشت ۳۱ ۱۳۹۸
خانه / پژوهش / نوروظلمت درکربلا / همه چیزم فدای تو یا حسین(ع)

همه چیزم فدای تو یا حسین(ع)

محمد بن بشیر حضرمی

او از مردم کوفه بود که چون خبر قیام امام را شنید از کوفه راهی مک شد و در آنجا عاشقانه به امام پیوست و همراهش به کربلا آمد شب عاشورا امام یارانش را جمع کرد تا با آنها اتمام حجت نماید ولی همه ابراز وفا داری کردند از جمله محمد بن بشیر که قسم یاد کرد لحظه ای امام را رها نخواهد کرد .

ولی چون پاسی از شب گذشت ناگهان یکی از فرزندانش از کوفه رسید و خبر آورد که فرزن دیگرش در ری اسیر شده است و آنها درخواست اموال برای آزادی او کرده اند و خانواده اش اصرار دارند او از امام ع جدا شده و به کوفه بیاید و برای آزادی فرزدنش چاره ای بیاندیشد . در این حال سخن امام ع را هم می شنود که می فرماید : محمد خدا رحمتت کند کن بیعتم را از تو برداشتم برو و در آزادی فرزند خود بکوش محمد کمی می اندیشد و آن گاه سربلند کرده و قاطعانه رو به امام می گوید درندگان مرا زنده زنده بخورند اگر از شما شدا شوم .فرزندش متحیر می ماند چه کند ولی پدر می گوید من با حسین ع می مانم و اکنون وظیفه ای مهم تر دارم امام چون سخن و صلابت او را می بیند تعدادی جامع برد یمانی می آورد و به محمد می دهد و می فرماید اینها را به فرزندت بسپار تا آنها را برده و فدیه آزادی برادر کند .

طرماح بن عدی

او از قبیله طی و ساکن اطراف کوفه بود به مناسبت اول محرم به شهر کوفه رفته تا آذوقه سالیانه خانواده اش را تأمین کند در راه بازگشت به قبیله خود بود که با امام ع روبرو گردید .

خطاب به امام حسین ع عرض کرد به خدا قسم هرچه فکر می کنم کسی را در این قیام  حرکت با شما نمی بینم و اگر غیر از همین سپاهی که رویاروی شماست کسان دیگری به جنگ شما نیاند باز هم از پس شما برخواهند آمد در حالی ک یک روز قبل از بیرون آمدنم از کوفه در پشت کوفه جمعیتی گردآمده بودند که تاکنون جمعیتی مثل آند ندیده ام و قرار است به جنگ شما بیایند .

شما را به خدا قسم می دهم یک وجب به طرف ایشان حرکت نکن و اگر قصد داری به جایی بروی که خداوند شما را در آنجا محفوظ نگه دارد من با شما می آیم تا شما را به منطقه کوهستانی و صعب العبور اجا منطقه قبیله خودمان برسانم .و اگر خطری تو را تهدید کرد ضمانت می کنم ۲۰ هزار جنگ جوی قبیله طی را در جلوی شما به صف نمایم . امام در پاسخ طرماح فرمود خدا تو را و قوم تو را جزای خیر دهد .

ابو مخنف به نقل از جمیل بن مرثد می گوید طرماح بن عدی برایم نقل کرد که سپس با امام ع وداع کردم  وگفتم خداوند شر جن و انس را از تو دفع کند من از کوفه برای خانواده ام آذوقه تهیه کرده ام  خرجی آنان نزد من است اینک می روم و آذوقه ها را به آنها تحویل می دهم و ان شاءالله به سوی تو باز می گردم اگر به تو رسیدم به خدا قسم جزء یاران تو می شوم .

امام حسین ع فرمودند : اگر چنین خواهی کرد پس عجله کن رحمت خدا بر تو باد .

  طبری۵/۴۶

 سلسله مباحث حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای صفاری دررادیو معارف دردهه اول محرم ۱۳۹۱

یک نظر

  1. avatar

    خسته نباشید خدمت مرد خستگی ناپذیر عرصه جهاد فرهنگی آقا مرتضی
    انصافا ایشون حرفشون و عملشون یکیه و همه چیزشون رو فدای راه سید الشهدا کردن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *