سه شنبه , اردیبهشت ۳۱ ۱۳۹۸
خانه / دانش و زندگی / تحمل می کنم!

تحمل می کنم!

گاهی ما در منزل کار آشپزخانه را انجام می‌دادیم و بعد چراغ را خاموش می‌کردیم و می‌رفتیم خدمت امام. وقتی می‌نشستیم، آقا سرشان را برمی‌گرداندند و می‌گفتند که ناهار فلان خورشت را داریم؟

غیرمستقیم می‌خواستند بگویند که بوی سبزی می‌دهی، البته هیچ وقت چیزی به ما نمی‌گفتند. یک دفعه من گفتم شما چقدر باید ما را تحمل کنید؟

چون نمی‌خواستند خلاف بگویند، می‌گفتند: «خوب! تحمل می‌کنم.»

نقل از: خانم زهرا مصطفوی(دختر امام)

منبع : کتاب زندگی به سبک روح الله

اگر خوشمزه بود، می‌خورم

اگر می‌خواستیم غذا جلوی آقا بگذاریم، می‌بایست ظاهرش را می‌آراستیم. اگر شکل زیبایی نمی‌داشت،‌ نمی‌خوردند، ولو مزه‌اش بسیار خوب می‌بود.

اگر شکلش زیبا می‌بود، می‌گفتند حالا می‌چشم، اگر خوشمزه بود، می‌خورم. همیشه اگر چیزی برای امام می‌پختیم، سعی می‌کردیم ظاهرش هم آراسته و زیبا باشد.

نقل از: خانم فاطمه طباطبایی(عروس امام)

منبع : کتاب زندگی به سبک روح الله

سخت‌گیری در زمینه‌‌های اصولی

در اموری که «نه» می‌گفتند، برای همیشه بود و غیرممکن بود تحت تأثیر محبت پدری و فرزندی و شوهری قرار بگیرند.

البته این سخت‌گیری‌‌ها در زمینه‌‌‌های اصولی زندگی بود.

بعضی قیدهایی که داشتند برای ما بچه‌‌ها سخت بود که زیر بار برویم، ولی هیچ وقت نتوانستیم ایشان را قانع کنیم که کاری را که با آن مخالف بودند، انجام دهیم. همیشه حرفشان یکی بود.

نقل از: خانم فریده مصطفوی(دختر امام)

منبع : کتاب زندگی به سبک روح الله

در تربیت بچه ها دقت کنید

بعد از سن تکلیف بچه‌‌ها، بیشتر دقتشان در تعلیم و تربیت آنها بود. همیشه از ما می‌پرسیدند: آیا شما می‌دانید بچه‌تان کی از خانه بیرون می‌رود و کی می‌آید؟ با چه کسانی رفت و آمد می‌کند و یا چه صحبت‌هایی می‌کند؟ به بچه‌‌ها هم تأکید می‌کردند که به پدر و مادر، به خصوص به مادر احترام بگذارند، مثلاً‌اگر من به یکی از بچه‌هایم می‌گفتم کاری را برایم انجام دهد و او انجام نمی‌داد، آقا خیلی ناراحت می‌شدند. اگر کسی در اتاق بود، آرام و اگر کسی نبود، بلند به بچه‌‌ها می‌گفتند: «چرا به حرف مادرت گوش نمی‌کنی؟ تو باید به مادرت احترام بگذاری.»

نقل از: خانم فاطمه طباطبایی(عروس امام)

منبع : کتاب زندگی به سبک روح الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *