سه شنبه , اردیبهشت ۳۱ ۱۳۹۸
خانه / دانش و زندگی / نمازشان با شما

نمازشان با شما

کم نصیحت می‌کردند، از هفت سالگی در تربیت دینی دقت داشتند، یعنی می‌گفتند از هفت‌سالگی نماز بخوان. می‌گفتند: بچه‌‌ها را وادار به نماز کن تا وقتی ۹ ساله شدند،‌ عادت کرده باشند. من می‌گفتم: «تربیت‌‌های دیگرشان با من، نمازشان با شما. شما بگو، من که بگویم گوش نمی‌کنند.»

خودشان مقید بودند و می‌پرسیدند، اما همین که بچه‌‌ها می‌گفتند خواندم، قبول می‌کردند و کنجکاوی نمی‌کردند.

نقل از: همسر امام

منبع : کتاب زندگی به سبک روح الله

تربیت بچه‌‌ها کم نیست

نقش مادر را در خانه خیلی تعیین کننده می‌دانستند و به تربیت بچه‌‌ها خیلی اهمیت می‌دادند. گاهی که ما شوخی می‌کردیم و می‌گفتیم: «پس زن باید همیشه در خانه بماند؟» می‌گفتند: «شما خانه را دست کم نگیرید، تربیت بچه‌‌ها کم نیست. اگر کسی بتواند یک نفر را تربیت کند، خدمت بزرگی به جامعه کرده است.»

معتقد بود که تربیت فرزند از مرد برنمی‌آید و این کار دقیقاً به زن بستگی دارد، چون عاطفه زن بیشتر است و قوام خانواده هم باید بر اساس محبت و عاطفه باشد.

نقل از: خانم فاطمه طباطبایی(عروس امام)

منبع : کتاب زندگی به سبک روح الله

وقتی برای بازی با بچه‌‌ها

اگرچه مشغول بحث و تدریس فقهی بودند، ولی خود را غافل از حال فرزندانشان نمی‌دانستند و حقوق خانواده و وظیفه تربیت فرزندان را فراموش نمی‌کردند.

روزانه وقت مشخصی را برای سرگرم کردن فرزندان و حتی بازی با آنها اختصاص داده بودند و در همین بازی و سرگرمی نقش تربیتی فراموش نمی‌شد.

نقل از:خانم زهرا مصطفوی(دختر امام)

منبع : کتاب زندگی به سبک روح الله

۲۰ دقیقه با هم بازی می‌کردیم

در منزل، پیش از ظهر درس داشتند که طلبه‌‌ها می‌آمدند. ساعت یازده و نیم درس تمام می‌شد. تا ده دقیقه به دوازده که می‌خواستند برای وضو و نماز بروند، برنامه‌شان این بود که با ما بازی می‌کردند.

با خریدن اسباب بازی خیلی مخالف بودند و می‌گفتند این پول باطلی است. با وسایلی مثل گِل، تیله درست می‌کردیم، بعد می‌چیدیم و می‌گفتیم هر کس به این تیله‌‌ها بزند، برنده است. خودمان با خودمان بازی می‌کردیم. بعد آقا می‌آمدند پیش ما و آن ۲۰ دقیقه را بازی می‌کردند. اگر گرگم به هوابازی می‌کردیم، سر ما را توی دامنشان می‌گرفتند و یکی می‌رفت قایم می‌شد.

نقل از: خانم زهرا مصطفوی(دختر امام)

منبع : کتاب زندگی به سبک روح الله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *