سه شنبه , اردیبهشت ۳۱ ۱۳۹۸
خانه / پژوهش / قرآن پژوهی / اثرات بسم ا… الرحمن الرحیم

اثرات بسم ا… الرحمن الرحیم

 بسم ا… الرحمن الرحیم 

بسم الله علت حکمت لقمان

حکایت کرده اند که لقمان روزی در راهی می گذشت ، پس قطعه کاغذی دید به روی زمین افتاده، چون آن را برداشت و ملاحظه نمود ؛ دید بسم ا… الرحمن الرحیم بر او ثبت شده است ، پس آن را شسته و آبش را تناول نمود و به برکت این احترام ، خداوند عالم ، او را حکمت تلقین فرمود .

و لقد آتینا لقمان الحکمه (سوره لقمان، آیه ۱۲)

حکمت معانی فراوانی دارد :

  1. ۱٫      شناخت اسرار جهان هستی .
  2. ۲٫      رسیدن به حق از نظر گفتار و عمل و معرفت و شناسایی خداوند .

۳٫ مجموعه ای از معرفت و علم و اخلاق پاک و تقوا و نور هدایت .

۴٫ امام هفتم (ع) فرمودند : مراد از حکمت ، فهم و عقل است .

۵٫ امام صادق (ع) فرمودند : حکمت این است که لقمان به امام و رهبر الهی عصر خود آگاهی داشت .

{ اصول کافی ، جلد ۱- تفسیر نمونه ، ج۱۷ ، ص ۳۶ }

بسم ا… الرحمن الرحیم  و دوری از آتش و سفید شدن پرونده اعمال

پیامبر اعظم (ص) فرمودند : چون روز قیامت شود به بنده خدا امر می‌شود که وارد آتش دوزخ شود ، چون نزدیک دوزخ می‌شود می‌گوید : بسم ا… الرحمن الرحیم و پا در دوزخ می‌نهد آتش دوزخ هفتاد هزار سال راه از او دورمی شود.

در روایت دیگری آمده چون بنده خدا را پای میزان حساب حاضر می کنند و نامه اعمال او را در حالی که مملو از افعال و کردار زشت است به دست او می دهند در حین گرفتن نامه اعمال بنابر عادتی که در دنیا به گفتن  بسم ا… الرحمن الرحیم داشته آن را بر زبان جاری می‌کند و نامه اعمال را به دست می‌گیرد چون نامه اعمال را می‌گشاید آن را سفید می‌بیند در حالی که هیچ نوشته و عمل بدی در او نمی‌بیند . در این هنگام بنده عاصی به فرشتگانی که حاضرند می‌گوید : در این نامه عمل چیزی نوشته نیست که بخوانم و فرشتگان گویند : در همین نامه تمام اعمال بد تو نوشته بود اما به برکت و میمنت بسم ا… الرحمن الرحیم محو شد .

                                                                                                            { منهج الصادقین ، ج۱ ، ص ۳۳ }

 کلمات و حروف بسم الله

بعضی از اهل معرفت گفته اند : بسم ا… الرحمن الرحیم ۱۹ حرف است و زبانه های دوزخ نیز ۱۹ تا می باشند ، چون بنده مومن خدا تلفظ بسم ا… الرحمن الرحیم نماید خدای تعالی به هر حرفی یکی از زبانه های دوزخ را از او دفع می‌کند.

اهل معرفت گفته اند : گناه چهار نوع است :

۱ – گناه در روز آشکار

۲ –  گناه در شب آشکار

۳ – گناه در روز پنهان

۴ – گناه در شب پنهان و کلمات بسم ا… الرحمن الرحیم  هم چهارتا است ، پس هر کس از روی اعتقاد به بسم ا… الرحمن الرحیم تلفظ کند خدای تعالی هر چهار گناه او را بیامرزد .

{ خواص الایات ص۳ }

بسم ا… الرحمن الرحیم و رفع سردرد قیصر

روایت شده : قیصر روم نامه‌ای برای حضرت نوشت که مضمون آن شکایت از صداع یعنی سردرد بود که اطباء از عهده معالجه آن بر نیامده بودند . حضرت امیر (ع) برای پادشاه روم یک کلاه فرستاد و دستور دادند هرگاه دچار سردرد شدی این کلاه را بر سر خود بگذار تا نجات یابی . هنگامی که قیصر روم امر آن حضرت را اجراء نمود خدای توانا او را شفا داد ، چون این موضوع به نظر قیصر روم شگفت آور بود ، دستور داد تا کلاه را شکافتند ، پس از اجراء این امر ، با کاغذی مواجه شدند که در آن نوشته شده بود : بسم ا… الرحمن الرحیم ، هنگامی که وی دریافت که شفایش بخاطر این نام مبارک بوده اسلام آورد ولی اسلام خود را پنهان می داشت .

                                                                                                                 { منهج الصادقین- ج۱- ص۳۳ }

نوشتن بسم ا… الرحمن الرحیم در سر درب منزل

در حدیث دارد کسی که یک مرتبه بسم ا… الرحمن الرحیم  بگوید به عدد هر حرفی چهار هزار حسنه برایش نوشته و چهار هزار گناه برای او محو و چهار هزار درجه برای او بالا برده می‌شود .

خداوند می فرماید : به عزت و جلالم قسم هر کس از امت محمد (ص) بگوید : بسم ا… الرحمن الرحیم اجر و ثواب هفتصد سال عبادت برایش می نویسم و کسی که بسم ا… الرحمن الرحیم را به خط زیبا بنویسد بهشت برای او واجب می شود وکسی که بسم ا… الرحمن الرحیم را بالای درب خانه اش بنویسد از هلاک شدن ایمن می شود .

در خبر است که فرعون پیش از آنکه ادعای خدایی کند امر کرده بود که بالای درب قصرش کلمه بسم ا… الرحمن الرحیم را نوشته بودند و چون ادعای خدایی کرد و موسی از ایمان او نا امید شد شکایت او را به خداوند عزیز کرد .

از طرف پروردگار خطاب رسید ، ای موسی تو در کفر او نظر داری و هلاک او از من می‌خواهی اما نظر من در آن کلمه عظیمه است که بالای قصر وی نوشته شد . قسم به عزت و جلال خودم تا آن نام در انجا نوشته است من او را عذاب نمی کنم .

چون خدای متعال خواست او را عذاب کند اول آن نوشته را زایل گردانید و بعد از آن عذاب بر او فرستاد .

                                                                                  { نفایس الاخبار-ص۴۰۰ / طیب البیان-ج۱-ص۸۶ }

اثرات گفتن بسم ا… الرحمن الرحیم از روی اخلاص

رسول خدا ص فرمودند : در شب معراج وارد بهشت شدم و چهار رودخانه از آب ، شیر ، عسل و شراب دیدم!

از جبرییل پرسیدم این رودخانه ها از کجا می اید و به کجا می رود؟

جبرییل فرمود : به حوض کوثر می رود ، اما نمی دانم از کجا می آید ، از خداوند سوال کن .

رسول خدا (ص) فرمودند : دعا کردم ، ملکی نزد من آمد و گفت : چشمهایت بر هم بگذار ، من هم بستم .

آن ملک گفت : چشمهایت را بگشا ، گشودم درختی بزرگ به نظرم آمد که زیر آن درخت دری دیدم که بسته بود .

آن ملک گفت : بگو بسم ا… الرحمن الرحیم ؛ حضرت فرمودند : گفتم ، درب باز شد .

وارد شدم قبه‌ای (گنبدی) دیدم ، اطراف این قبه بسم ا… الرحمن الرحیم نوشته و از وسط هیم های نام خدا نهرها جاری است ، ناگاه صدایی شنیدم می‌گوید : هر کس از روی اخلاص بسم ا… الرحمن الرحیم را بگوید از این نهرها سیراب می کنم .

                                                                                                                             { ثمرات-ج۳-ص۴۵۱}

بسم ا… الرحمن الرحیم و دفع و دوری دشمن

هر گاه رسول خدا وارد منزل می‌شدند و چشمشان به دشمن می‌افتاد که بر علیه حضرت نقشه می‌کشیدند ، حضرت  بسم ا… الرحمن الرحیم را با صدای بلند و آشکارا می‌خواندند در حالی که دشمن رو بر می‌گرداند و فرار می‌کرد .

بلند خواندن بسم ا… الرحمن الرحیم و دور کردن شیطان

حضرت سجاد به ابو حمزه فرمودند : وقتی نماز بپا می شود شیطان نزدیک امام جماعت می شود و می گوید آیا پروردگار را یاد کرده ؟ یعنی بسم ا… الرحمن الرحیم گفته است یا نه !

اگر گوید : آری شیطان می رود و اگر گوید نه ، بر دو شانه امام جماعت سوار می شود و دو پایش را بر سینه امام آویزان     می کند ، در اینجا امام جماعت شیطان است تا اینکه نماز تمام شود .

{ تفسیر اطیب البیان ، ج ۱ ، ص ۷۸ ، به نقل از لالی الاخبار : ص ۳۴۷ }

بسم ا… الرحمن الرحیم و اثر نکردن سم

وقتی که رسول خدا (ص) وارد مدینه منوره شدند و پرچم اسلام را بلند کردند ، شخصی به نام عبد الله اُبَی که یکی از دشمنان سر سخت پیامبر اسلام بود بر آن حضرت حسد برد و می خواست حضرت را به قتل برساند . عبد الله ، حضرت و اصحاب حضرت را به منزلش دعوت کرد و غذای مسمومی را ترتیب داد . جبرییل به رسول خدا (ص) خبر داد . همینکه غذا حاضر شد رسول خدا (ص) فرمودند : یا علی دعای پر منفعت را بر این غذا بخوان .

علی (ع) دعا را خواندند : بسم الله الشافی، بسم الله الکافی، بسم الله الذی لا یضر مع اسمه شیءٌ و لا داءٌ فی الارض و لا فی السماء و هو السمیع العلیم .

وقتی دعا خوانده شد همه غذا خوردند و سیر شدند و ضرری به آنها نرسید و با صحت و سلامتی برخواستند و رفتند . وقتی که عبد الله اُبی این صحنه را دید گمان کرد که آشپز فراموش کرده و سم را داخل غذا نریخته است . عبد الله رفت و تمام رفقایش را جمع کرد و از غذا خوردند و همه به جهنم واصل شدند .

                                                                     { لالی الاخبار – مفتاح النبوه و ثمرات و الحیاه – خزینه الجواهر }

از حضرت رضا (ع) روایت شده است که فرمودند : بسم ا… الرحمن الرحیم معنایش اینست که من خودم را به داغ و علامتی از علامتهای خدا داغ می زنم و آن داغ عبادت است تا همه بدانند من بنده چه کسی هستم .

بسم ا… الرحمن الرحیم محترم ترین آیه از کتاب خدا

رسول خدا ص فرمودند : چون سوره حمد را می خوانید بسم ا… الرحمن الرحیم را هم یکی از آیاتش بدانید و آن را بخوانید ، چون سوره حمد ام القرآن (مادر قرآن) و ۷ آیه، سبع المثانی است بسم ا… الرحمن الرحیم یکی از آیات این سوره است .

حضرت صادق ع فرمودند : این مردم را چه می شود ؟ (منظور بعضی از اهل سنت است)

خدا آنان را بکشد ، به بزرگترین آیه از آیات خدا پرداخته و پنداشتند که گفتن بسم ا… الرحمن الرحیم بدعت است .

امام باقر (ع) فرمودند : محترم ترین آیه از کتاب خدا دزدیدند و آن آیه بسم ا… الرحمن الرحیم است ، که بر بنده خدا لازم است در آغاز هر کار آن را بگوید ، چه کار بزرگ و چه کوچک ، تا آن کار مبارک شود .

رسول خدا (ص) غالبا اول و آخر سوره را نمی دانستند کجا است ، تا آنکه آیه بسم ا… الرحمن الرحیم نازل می شد و بین دو سوره قرار می گرفت .

                                                                                                          { تفسیر المیزان، ذیل سوره حمد- ج۱ }

بسم ا… الرحمن الرحیم و دفع عذاب

حضرت عیسی(ع) به قبری عبور کرد ، دید ملائکه عذاب ، مرده ای را عذاب می کنند ، حضرت عیسی کار خود را انجام داد و به آن قبر برگشت دید ملائکه رحمت با طبقهایی از نور بر سر آن قبر ایستاده اند . حضرت عیسی (ع) پس از اینکه تعجب کرد نماز خواند و این موضوع شگفت آور را از خداوند پرسید ، خطاب شد : یا عیسی! این مرد معصیت کار بود وقتی از دنیا رفت همسر او حامله بود وضع حمل نمود و پسری آورد آن زن پسر خود را پرورش داد تا بزرگ شد . مادر فرزندش را نزد معلم برد ، هنگامی که معلم بسم ا… الرحمن الرحیم را به آن پسر تعلیم داد من از این بنده ام حیا کردم که وی را در دل زمین بوسیله آتش معذب نمایم و حال آنکه پسرش در روی زمین نام مرا می برد .

                                                                                     { تفسیر آسان، ص۱۴ – خزینه الجواهر، ص ۳۸۴ }

 

پیامهای بسم اله الرحمن الرحیم

بسم ا… الرحمن الرحیم رمز توحید ، نام دیگران رمز کفر .

بسم ا… الرحمن الرحیم رمز بقاء و دوام و هر چه رنگ خدایی نداشته باشد ، فانی است .

بسم ا… الرحمن الرحیم رمز عشق به خدا و توکل به اوست .

بسم ا… الرحمن الرحیم رمز خروج از تکبر و اظهار عجز به درگاه خداست .

بسم ا… الرحمن الرحیم گام اول بندگی و عبودیت است .

بسم ا… الرحمن الرحیم رمز فراری دادن شیطان است ، کسی که خدا را همراه داشت شیطان در او موثر نمی افتد .

بسم ا… الرحمن الرحیم عامل قداست یافتن کارها و بیمه کردن آنهاست .

بسم ا… الرحمن الرحیم گفتن ، نشان آن است که خدایا من تو را فراموش نمی کرده ام .

همان گونه که محصولات و کالاهای ساخت یک کارخانه ، آرم و علامت آن کارخانه را دارد ، خواه به صورت جزیی باشد یا کلی، روی آنها آرم و علامت است ، مثلا یک کارخانه چینی سازی ، علامت خود را روی تمام ظروف می زند ، خواه ظرفهای بزرگ باشند یا ظرفهای کوچک ، یا اینکه پرچم هر کشوری هم بر فراز آن کشور است و هم بر فراز کشتیهای حمل و نقل آن کشور که در دریاها حرکت می کنند و هم بر روی میز اداری کارمندان .

این نشانه ها و علامتها به خاطر آن است که راه گم نشود و آن علامت فراموش نگردد .

نام خدا و یاد خدا نشان مسلمانی است ، به همین دلیل است که در حدیث می خوانیم پیامبر اعظم (ص) فرمودند :
وقتی معلم
بسم ا… الرحمن الرحیم را به دانش آموز بیاموزد خداوند در نامه عمل طفل و پدر و مادر او معلم بیزاری از جهنم بنویسد .

                                                                                                                          { تفسیر نور-ص۱۳و۱۴ }

بسم ا… الرحمن الرحیم و عبور از رودخانه

یک نفر برای شنیدن وعظ و سخنرانی به شهر می رفت اما رودخانه ای سر راهش بود و او بواسطه نداشتن وسیله شخصی و سوار شدن بر قایق کرایه ای اغلب اوقات دیر به مجلس سخنرانی می رسید .

روزی واعظ در اهمیت بسم ا… الرحمن الرحیم صحبت می کرد ، تا اینکه به این جمله رسید : ای مردم در این آیه اسم اعظم خداوند ذکر شده است نکات مهمی در این اسم مطرح است و فواید زیادی هم بر آن مترتب است ، حتی اگر کسی بسم ا… الرحمن الرحیم بگوید ، می تواند از روی آب عبور کند .

آن مرد بیدار دل ، خوشحال شد و پنداشت کارش آسان گردیده است ، لذا تصمیم گرفت روز بعد بسم ا… الرحمن الرحیم بگوید و از روی آب عبور کند . صبح روز بعد ، وقتی کنار رودخانه رسید ، قایقی برای رفتن به آن طرف رودخانه نبود ، او هم  بسم ا… الرحمن الرحیم گفت و از روی آب گذشت .

بعد از چند روزی به فکر افتاد که به خاطر سپاسگزاری از واعظ ، او را به خانه اش مهمان کند . اما قایقی حاضر نبود ، به همین خاطر از واعظ خواست با هم بسم ا… الرحمن الرحیم بگویند و از روی آب عبور کنند .

مرد بیدار دل بسم ا… الرحمن الرحیم گفت و به طرف دیگر رودخانه رفت و از آن طرف فریاد زد و از واعظ خواست بیاید .
واعظ گفت : من نمی توانم از روی آب بیایم .

مرد بیدار دل با تعجب گفت : همان مطلبی را که به من آموختی ، به آن عمل کن .

واعظ گفت: آن چیزی که همراه تو هست با من نیست و آن ایمان به بسم ا… الرحمن الرحیم است .

صداقت و اخلاص و ایمان وسایلی هستند که انسان را به سرمنزل مقصود می رسانند ، دانش و علم تنها برای رسیدن به مقصود کفایت نمی کند .

                                                                                                                         { اخلاق و احکام-ص۴۱۸ }

برای خوردن هر غذا بسم ا… الرحمن الرحیم بگو

در کتاب لئالی الاخبار نقل شده است که روزی حضرت امیرالمومنین علی(ع) بالای منبر فرمودند :

هر کس هنگام غذا خوردن بسم ا… الرحمن الرحیم را ترک نکند من ضامن می شوم که آن غذا به او ضرری نرساند .
ابن کوا که فردی منافق و دو رو بود ، خواست سخن امام (ع) را لوث و بی رنگ جلوه دهد به این خاطر گفت : من دیشب چون خواستم غذا بخورم ،
بسم ا… الرحمن الرحیم گفتم ولی آن غذا حال مرا دگرگون ساخت .

حضرت علی(ع) در پاسخ او فرمودند : شاید شب گذشته از یک نوع غذا بیشتر خورده ای و اگر بخواهی که غذاها به تو ضرر نرسانند ، باید برای خوردن هر کدام بسم ا… الرحمن الرحیم بگویی .

رسول خدا (ص) فرمودند :

چون خوان را می گذارند (یعنی سفره گسترانیده می شود) چهار هزار ملک دور آن را احاطه می کنند .

اگر بنده خدا بسم ا… الرحمن الرحیم گفت ؛ ملائکه می گویند : خدا به شما و طعامتان برکت بدهد و شیطان را دور کند ، و بعد از فارغ شدن از غذا اگر بنده خدا گفت : الحمد لله ملائکه می گویند : اینها گروهی هستند که خداوند به ایشان نعمت داد و شکر این نعمت را اداء کردند .

اما اگر بنده خدا در اول سفره بسم ا… الرحمن الرحیم نگفت ملائکه به شیطان می گویند : که ای فاسق بیا و با ایشان طعام بخور و اگر بنده از غذا خوردن فارغ شد و الحمد لله نگفت ملائکه می گویند : ایشان گروهی هستند که خدا به اینها نعمت داد و پروردگار را فراموش کردند .

امام صادق (ع)می فرمایند : هرگاه مسلمانی بخواهد طعام بخورد و چون لقمه را بردارد و بگوید بسم ا… الرحمن الرحیم و الحمد لله رب العالمین پیش از آنکه لقمه به دهانش رسد خدای تعالی گناهانش را می آمرزد .

                                                                                                           { حلیه المتقین ، ص۳۹ ، آداب طعام }

بسم ا… الرحمن الرحیم و توفیق توبه

بشر حافی از وزرای هارون بوده که مشغول به کارهای زشت بوده که به دست حضرت موسی بن جعفر(ع) توبه کرد و پای برهنه خدمت حضرت دوید از آن روز به بشر حافی معروف شد .

اما مرحوم محدث قمی نقل کرده اند که سبب توبه بشر حافی آن بوده است که در بین راه قطعه کاغذی یافت که در او نوشته بود بسم ا… الرحمن الرحیم که پاهای مردم در راه بر آن گذارده شده بود این قطعه را برداشت و تمیز نمود و چند درهم عطر خرید پس ورقه را خوشبو نمود و در شکاف دیوار قرار داد پس در خواب دید گوینده ای می گوید : ای بشر مرا خوشبو و پاک نمودی من تو را طیب و پاکیزه در دنیا و آخرت قرار می دهم پس صبح که شد توبه کرد .

                              { الکنی و الالقاب از محدث قمی – روضات الجنات از محدث قمی – خزینه الجواهر ص ۶۴۰ }

بسم ا… الرحمن الرحیم و کسب فهم

یکی از شاگردان شیخ انصاری رحمه الله علیه می گوید : چون از مقدمات علوم و سطوح فارغ گشتم ، برای تکمیل تحصیلاتم به نجف اشرف رفتم و به مجلس درس شیخ حاضر شدم اما از مطالب و درس شیخ هیچ نمی فهمیدم خیلی به این حالت متاثر شدم تا جایی که به حضرت امیرالمومنین علی(ع) متوسل شدم .

شبی در عالم خواب خدمت آن حضرت رسیدم و حضرت علی(ع) ، بسم ا… الرحمن الرحیم را در گوش من قرائت نمودند .

چون صبح شد در مجلس درس شیخ حاضر شدم ، درس را فهمیدم ، کم کم جلو رفتم پس از چند روز به جایی رسیدم که در مجلس درس حاضر می شدم و صحبت می کردم . روزی از زیر منبر درس با شیخ بسیار صحبت نمودم و اشکال گرفتم .
آن روز پس از ختم درس خدمت شیخ انصاری رسیدم ، شیخ آهسته در گوش من فرمود : آن کس که
بسم ا… الرحمن الرحیم را در گوش تو خواند تا والضالین را در گوش من خواند .

این بگفت و برفت . من از این قضیه بسیار تعجب کردم ، فهمیدم که شیخ دارای کرامت است ، زیرا تا آن وقت به کسی این مطلب را نگفته بودم .

                                                                                                                             { زندگی علماء-ص۱۱۶ }

بسم ا… الرحمن الرحیم و پاکی بدن

امام باقر (ع) فرمودند :

در اول هر کتابی که از آسمان نازل شد بسم ا… الرحمن الرحیم بود پس هرگاه بسم ا… الرحمن الرحیم را قرائت نمودی بر تو باکی نیست که استعاذه نگویی . (اعوذ بالله من الشیطان الرجیم) .

پس هرگاه بسم ا… الرحمن الرحیم را قرائت نمودی بلاهای آسمان و زمین از تو منع می شود .

در روایت دیگر آمده : هر کس در اول وضویش بسم ا… الرحمن الرحیم بگوید همه بدنش طاهر می شود و کسی که         بسم ا… الرحمن الرحیم نگوید بدنش طاهر نباشد مگر آن مقداری که آب رسیده است .

                                                                                                              { تفسیر اطیب البیان، ج۱، ص ۹۱ }

از هیبت بسم ا… الرحمن الرحیم قلم منشق شد

جابر بن عبد الله انصاری از رسول اکرم (ص) پرسید : یا رسول الله اولین مخلوق عالم برای برآورده شدن حاجت چه بوده است.

حضرت فرمودند : اول چیزی که خداوند عالمیان خلق نمود نور من بود و آن نور را ده جزء تقسیم نمود و از جزء اول عرش عظیم را آفرید و عرش را چهار صد هزار رکن مقرر فرمود که از رکنی تا رکن دیگر چهارصد سال راه است و از جزء دوم آن نور قلم را آفرید .

حضرت حق به قلم فرمود : بنویس .

قلم گفت : چه بنویسم ؟

حضرت حق فرمود : هر امری که تا قیامت با مخلوقات خواهد بود .

قلم گفت : به کدام کلام ابتدا کنم ؟

خداوند فرمود بنویس : بسم ا… الرحمن الرحیم

چون قلم بسم ا… الرحمن الرحیم نوشت ،‌ از هیبت بسم ا… الرحمن الرحیم قلم منشق شد و چندیدن سال قلم سرشکافته بر لوح ماند.

                                                                                                     { کتاب خواص الایات: ص۳ حاشیه کتاب }

بسم الله النور و رفع تب

سلمان می فرماید : حضرت زهرا (س) کلامی به من آموخت که حضرت رسول (ص) به او آموخته بود که صبح و شام آنرا     می خواند .

حضرت زهرا (س) فرمودند : اگر می خواهی دردنیا هرگز به تب گرفتار نشوی مداومت کن بر این دعا :

بِسمِ ا… الرَّحمَـــــنِ الرَّحِیــــم

بِسمِ ا… النُور ، بِسمِ ا… نُورٌ النُور ، بِسمِ ا… نُورٌ عَلَی نُور ، بِسمِ ا… الَذِی هُوَ مُدَبِّرُ الاُمُور ، بِسمِ ا… الَذِی خَلَقَ النُورٌ مِنَ النُور ، اَلحَمدُا… الَذِی خَلَقَ النُورٌ مِنَ النُور ، وَ اَنزَلَ النُورٌ عَلَی الطُورِ فِی کِتابِ مَسطُور ، فِی رِقِّ مَنشُور ، بِقَدرِ مَقدُور ، عَلَی نَبِی مَحبُور ، اَلحَمدُا… الَذِی هُوَ بِالعِزِّ مَذکُور ، وَ بِالفَخرِ مَشهُور ، وَ عَلَی السَراءِ وَ الضَراءِ مَشکُور ،

وَ صَلَّی ا… عَلَی سَیِدِنا مُحَمَّدِ وَ الِه اَجمَعِین .

 به نام خداوندی که نور است ؛ به نام خداوندی که نور نور است ؛ به نام خداوندی که نور است بالای نور ؛ به نام خداوندی که فقط تدبیر کننده کارها است ؛ به نام خداوندی که نور را از نور آفرید ؛ ستایش خدایی که نور را از نور آفرید ؛ نور را بر کوه طور فرو فرستاد در میان نامه نوشته شده ؛ در کاغذ و ورقه گشوده ؛ به اندازه معین ؛  بر پیامبر دانشمند ؛ ستایش مخصوص خدایی است که به عزت یاد شده ؛ و به فخر مشهور است ؛ و بر خوشی و ناخوشی سپاس گذارده است ؛                                                                

                                                                                                             { مفاتیح الجنان بعد از دعای توسل }

حضرت سلمان فرمود : چون این دعا را از حضرت فاطمه (س) آموختم به خدا قسم به بیش از هزار نفر از اهل مکه و مدینه که به تب مبتلا بودند آموختم پس همه یه اذن خدای تعالی شفا یافتند .

                                                                                          { حلیه التقین، ص۱۵۱، منتهی الامال: ص ۱۶۳ }

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *