یکشنبه , خرداد ۵ ۱۳۹۸
خانه / دانش و زندگی / وزیر فرهنگ ، آیا این است فرهنگ؟

وزیر فرهنگ ، آیا این است فرهنگ؟

تحقق شعار «فرهنگ با مدیریت جهادی» به سبک علی جنتی/

آقای وزیر! قرار است بواسطه دیدار با امثال خاتمی در اولین روز کاری، جناح مومن فرهنگی انقلاب را تقویت کنید یا جناح مهاجرانی را!؟

: «من‌‌ همان راه خاتمی را ادامه می‌دهم.» علی جنتی از زمانی که این جمله را در ابتدای آغاز فعالیتش در کابینه دولت یازدهم به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد، نگرانی‎هایی را درباره آنکه چه سیاستی را در حوزه فرهنگ قرار است حاکم کند برانگیخت، نگرانی‏‎هایی که البته خیلی زود مراجع و حوزه‎های علیمه را به واکنش واداشت تا در محضر رهبر انقلاب زبان به گلایه باز کنند و البته رهبری نیز در تایید این نگرانی‏‎ها اعلام کنند که «در زمینه فرهنگ من نیز نگرانم.»

در شرایطی که پس از ابراز نگرانی علمای خبرگان، مراجع تقلید و رهبر معظم انقلاب از شرایط فرهنگی در دوران کوتاه سر کار آمدن دولت یازدهم، وزیر ارشاد با انتشار بیانیه‌ای تعهد داد که نگرانی‎ها را در عمل جبران می‌کند، علی جنتی روز گذشته و در اولین روز کاری خود، به دیدار سیدمحمد خاتمی رفت تا نشان دهد عزم جهادی خود در سال اقتصاد و فرهنگ را که قاعدتا باید به سمت تقویت جناح مومن انقلاب مصروف شود، قرار است با کدام جهت گیری به میدان بیاورد!

 «تقویت جبهه مومن و انقلابی» خواسته صریح و شفاف رهبر انقلاب از همه نهاد‌ها و دستگاه‌ها به ویژه دستگاه‌های فرهنگی در دیدار اخیر ایشان با خبرگان رهبری بود موضوعی که بعید است از دل دیدار وزیر ارشاد به شخصیتی که ژنرال فرهنگی او عطاءالله مهاجرانی، وزیر اسبق ارشاد و البته خبرنگار امروز شبکه انگلیسی بی بی سی است، تامین شود.

باید از وزیر ارشاد که سابقه تحصیلات حوزوی دارد این سوال را پرسید که آیا «فرهنگ با مدیریت جهادی» در سال ۹۳ را قرار است با تبریک سال نو و دیدار با سران فتنه محقق کند؟ از سوی دیگر باید پرسید تناسب محتوای بیانیه‌ای که وزارت ارشاد پس از اظهار دغدغه‌های فرهنگی رهبر انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان منتشر شد با این دیدار و حمایت از افرادی که سال ۸۸ را به سال «آشوب‌های خیابانی» و «زیر پا گذاشتن قانون و رای مردم» تبدیل کردند، چیست؟

ابراز نگرانی رهبر معظم انقلاب نسبت به مسئله فرهنگ که در دیدار با اعضای مجلس خبرگان و پس از ابراز گلایه علما عضو این مجلس انجام شد، یکی از بخشهای مهم و قابل تامل سخنان ایشان بود. این اهمیت و ویژگی چنان بارز بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چند ساعت بعد بیانیه‌ای نوشت و ضمن قدردانی از سخنان معظم له، بیانات ایشان را روشنگر مسیر حرکت کشور به ویژه حوزه فرهنگ عنوان و همچنین بر تبعیت خود از این رهنمود‌ها تاکید کرد اما در عمل، رویکرد وزارت ارشاد تغییری نداشت.

رهبر انقلاب در زمینه نگرانی خود در حوزه فرهنگ فرمودند: «یک مسئله هم مسئله‌ى فرهنگ است؛ که آقایان هم حالا معلوم شد که نگرانى دارید، بنده هم نگرانم. مسئله‌ى فرهنگ، مسئله‌ى مهمى است. اساس این ایستادگى، این حرکت و در ‌‌نهایت ان‌شاءالله پیروزى، بر حفظ فرهنگ اسلامى و انقلابى است و تقویت جناح فرهنگى مؤمن، تقویت این نهالهایى که روییده است در عرصه‌ى فرهنگ؛ بحمدالله جوانهاى مؤمنِ خوبى داریم در عرصه‌ى فرهنگ و هنر؛ فعالیت کردند، کار کردند؛ حالا بعضى جوانند، بعضى دوره‌ى جوانى را هم گذرانده‌اند؛ ما عامل فرهنگى کم نداریم. ما حتماً در مسئله‌ى فرهنگ‌ [باید توجه کنیم‌]، دولت محترم هم باید توجه کند، دیگران هم توجه کنند.»

اما ماجرا به همینجا ختم نشد و نگرانی از برخی رویکردها به حدی بود که رهبری معظم انقلاب در نامگذاری سال جدید، موضوع فرهنگ را علاوه بر اقتصاد اولویت اصلی کشور در سال ۹۳ اعلام کنند.

حال مشخص نیست آیا علی جنتی بواسطه دیدار با سید محمد خاتمی که رویکرد لیبرال او در عرصه فرهنگ تجربه شده است، آنهم در اولین روز کاری خود در سال جدید، قرار است عزم ملی و مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ و تقویت جناح مومن انقلابی در این عرصه به نمایش بگذارد!؟

۶ نظرات

 1. avatar

  سایت خاتمی نوشت: دیدار نوروزی برخی از وزرا و مسؤولان دولت تدبیر و امید، وزرا و مدیران دولت اصلاحات و سازندگی، شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین اقشار مختلف مردم با سید محمد خاتمی صبح و عصر شنبه ۱۶ و همچنین صبح یکشنبه ۱۷ فروردین ماه برگزار شد.

  در دیدار عصر شنبه تعدادی از وزرای دولت تدبیر و امید از جمله دکتر علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارائی به همراه جمعی از معاونین این وزارتخانه، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی و تعدادی از مدیران بانک مرکزی، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، سید محمد صدر مشاور وزیر خارجه، سید رضا صالحی امیری، مشاور رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، حجت الاسلام والمسلمین محمد اسماعیل شوشتری، رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهوری، مرتضی بانک، معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری، نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، یاسر هاشمی، فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی، عبدالناصر همتی، مدیرعامل بانک ملی به همراه دو تن از اعضاء هیات مدیره آن بانک، نیز حضور داشتند.

  سپس نماز جماعت مغرب و عشاء اقامه شد.

  همچنین صبح شنبه نیز شخصیت‌ها و چهره‌هایی نظیر علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهوری، دکتر سید صفدرحسینی، رییس صندوق توسعه ملی، دکتر رضا امراللهی رییس اسبق سازمان انرژی اتمی، مهندس حبیب الله بیطرف، مهندس احمد خرم، مرتضی حاجی، مهندس ناصر خالقی، دکتر شریف زادگان، وزرای نیرو، راه و ترابری، آموزش و پرورش، کار و امور اجتماعی، رفاه و تامین اجتماعی در دولت اصلاحات، دکتر عبدالله رمضان زاده، سخنگوی دولت اصلاحات، دکتر محمد ستاری‌فر رییس اسبق سازمان برنامه و بودجه، ولی الله شجاع پوریان، احمد حکیمی پور، غلامرضا انصاری، اسماعیل دوستی عضو شورای اسلامی شهر تهران، دکتر پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی، دکترعلی ماجدی، معاون بین الملل وزیر نفت، مهندس سید حمید کلانتری، رییس صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک، حسین ابویی مهریزی، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، کشاورزیان و شکرالله جمالی معاونین وزارت راه و ترابری و جهاد کشاورزی، غلامحسین مظفری مدیر عامل بانک شهر، سید حسن موسوی نژاد مدیر عامل راه آهن، دکتر انوشیروان محسنی بندپی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، دکتر سعید شیرکوند معاون سازمان میراث فرهنگی، دکتر محمد مهدی مظاهری و مهندس حسین کاظمی مشاورین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمد حسین جزیره ای چهره ماندگار منابع طبیعی، محمدجواد حق شناس، سلیمانی امیری، دکتر محیط طباطبائی، دکترداوود سلیمانی، دکترعلی شکوری راد، محمد نعیمی پور، دکترسید عباس پاک ن‍‍‍‍ژاد، سید طاهر موسوی، حسین خلیلی اردکانی، شهربانو امانی علی تاجرنیا، حسین نصیری، هادی خانیکی، عبدالله ناصری، حسین رضائی، غلامرضا ظریفیان،دکتر علی خوشرو، ابوالقاسم خوشرو، محمدعلی ابطحی، حجج اسلام سید سراج الدین موسوی و جماعتی از اعضای دفتر حضرت امام (ره)، دکتر احمد علی نوربالا، دکتر ظفرقندی، دکتر امیرعباس فتاح زاده مدیرمسئول هفته نامه سلامت، لطف الله میثمی، سعید شریعتی، جهانبخش خانجانی، سید شهاب الدین طباطبایی، میرلوحی، حسن یونس سینکی، رسولی؛ صالحی، فریدون عموزاده خلیلی، خسرو طالب زاده، محمدعلی نجفی کارگردان سریال تاریخی سربداران ، وفا تابش، مرتضی الویری، مهرنوش جعفری، فواد صادقی، کیوان مهرگان، حسین نورانی نژاد، حسین زمان، بهاره رهنما، زهرا اشراقی، فخر السادات محتشمی پور، اشرف بروجردی، آذر منصوری، بدرالسادات مفیدی و … نیز از جمله حاضران در این دیدار نوروزی بودند.در پایان این دیدار نماز جماعت ظهر و عصر اقامه شد.

  گفتنی است این دیدار که امروز صبح تا ظهر نیز ادامه داشت که چهره هایی نظیر محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، سیدکامل تقوی نژاد، مدیرعامل بانک سپه، محمدحسین ملک احمدی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی، علی اصغر احمدی، مهندس محسن مهرعلیزاده، محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو، دکتر نجفقلی حبیبی، میرزا ابوطالبی، لوریس چکناواریان، مهدی پاکدل، احسان دلاویز، بهروز شجاعی، کیانوش راد، تاجگردون، نماینده مجلس، حجت الاسلام والمسلمین قابل، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، محسن الویری، محسن امین زاده، محسن آرمین، مهدی هاشمی فرزند آیت الله هاشمی حضور داشتند.

  به نظر می رسد برخلاف برائت وزرا از فتنه گران در مجلس شورای اسلامی برای به دست آوردن کرسی های وزارت، آنها هنوز علاقه شدیدی به فتنه گران داشته و خود را مرید آنها می پندارند.

 2. avatar

  جواب مطلب بالا رو با اسفاده از آیات قرآن کریم می دهم:

  سوره مبارکه فرقانآیه ۶۳
  وَعِبَادُ الرَّحْمَنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَی الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا،
  و بندگان خاص خدای رحمان آنان هستند که بر روی زمین به تواضع و فروتنی راه روند و هرگاه مردم جاهل به آنها خطاب (و عتابی) کنند با سلامت نفس (و زبان خوش) جواب دهند.

  سوره مبارکه قصص آیه ۵۵:
  وَإِذَا سَمِعُوا اللَّغْوَ أَعْرَضُوا عَنْهُ وَقَالُوا لَنَا أَعْمَالُنَا وَلَکُمْ أَعْمَالُکُمْ سَلامٌ عَلَیْکُمْ لا نَبْتَغِی الْجَاهِلِینَ،
  چون سخن لغوی بشنوند از آن اعراض کنند و گویند: اعمال ما از ما و اعمال شما از شما، بروید سلامت باشید، که ما هرگز مردم (هرزه‌گوی) نادان را نمی‌طلبیم

 3. avatar

  واقعا بعضی ها لیاقت شون همون احمدی نژاد ومشایی وبقایی و.. است .آقایون دلسوز چطور تو هشت سال قبل ساکت بودید.حالا شدید دلسوز. اونم به اسم دین واسلام . نه برادر شعار اسلام،تزویر نیست . میتونید امتحان کنید ،همه اونایی که میان هیئت طرز تفکر شمارو ندارند . همش به اسم ولایت واسلام و… دیگران رو متهم نکنید . ما هم ولایت فقیه رو قبول داریم اما تا بحث موضوعی میشه همش انگ ضد ولایت رو بهمون میزنید. خوب اینهم یکی از سبک های برخی از اصولگرایان افراطی است دیگه ….
  اما اینو بدونید مردم ما آگاهند وتوانتخابات اخیر هم اینو نشون دادند .
  شایان ذکر است ما هم هیئت (بخصوص جلسه شمارو)دوست داریم ولی باور کنید طرز تفکر همه شرکت کنندگان اصولگرایی نیست.

 4. avatar

  با تشکر از خواهر بزرگوار و شجاع سرکار خانم تقوی که به زیبایی حرف دل بنده حقیر رو زدند.
  بر سرآنم که گر ز دست برآید/ دست به کاری زنم که غصه سرآید
  خلوت دل نیست جای صحبت اغیار/ دیو چو بیرون رود فرشته درآید

 5. avatar

  در تایید فرمایشات سرکار خانم تقوی که اشاره داشتند به خرابکاری آقایون به اسم اسلام و قرآن، جمله ای از امام مهربانی عرض می کنم.
  اگر ما در رژیم سابق یک خطائی می کردیم«پای اسلام» حساب نمی شد، نمی گفتند دولت اسلامی می گفتند دولت طاغوت.امروز خوف این است در خارج بگویند این نظام اسلامی هم مثل سابق است،همان طوری است که سابق می‌ریختند توی خانه مردم،آخوندها کار همان سرهنگ سابق را می کنند، پاسدار اسلامش مثل ساواکیها عمل می کند، دادگاهش مثل همان دادگاههای طاغوتی است وهکذا.این مصیبت است برای ما که اسلاممان درمعرض این است که «دنیا» به آن پشت بکند و با اعمال ما دفنش کنند (صحیفه امام، جلد ۸،ص۴۰۹)

 6. avatar

  سلام خدمت همه بزرگواران
  بی مقدمه عرض کنم ، اگر به واقع اینطور بود که شما میفرمایید ، یعنی ما با غرض از خطاهای دولت قبل چشم پوشی میکردیم و الان با همان غرض انتقاداتی رو به دولت جدید وارد میکنیم که از جرگه عدل و انصاف دور شدیم و بی تقوایی پیشه کردیم که خدا نکنه روزی بیاید که بنده نفس شویم و بی تقوا!!
  خدا خود شاهد است که لااقل خود بنده و اکثریت دوستان اللخصوص در هیئت به زعم بنده بی انصاف نیستیم. به کرات به دولتی که دو دوره قبل به اون رای داده بودیم انتقاد کردیم ، به دفعات متعدد منتقد و مخالف عملکرد ضعیف در جای جای کارنامه دولت بوده و هستیم، اما مدافع کارهای خوب آن هم بوده و هستیم،دوباره تکرار میکنم اگر بخواهیم کل کارنامه دولت قبل را زیر سوال ببریم که از جرگه عدل و انصاف دور شده ایم ولی مشکل اینجاست که به علت نزدیکی به دولت قبل انتقادها کمتر دیده میشد و بعضا از یاد میرفت .
  بزرگواران ،همین عملکرد در این دوره هم مصداق خودش را دارد ، سروران ،ما قطعا پشتیبان دولت قانونی جمهوری اسلامی ایران هستیم ، هر چند به اون رای نداده باشیم ، ما همانند دیگران ، دولت را فقط و فقط به دلیل اینکه دولت منتخب ما نیست تخریب نکردیم ، ما هم همانند ولی امرمون ، همانطور که پشت این دولت هستیم و حمایت میکنیم دقیقا همانطور هم به عملکرد ضعیف دولت انتقادهایی داریم ،نه از سر تخریب بلکه از سر انصاف ، منتها مشکل اینجاست که تا کلام به انتقاد باز میکنیم متهم میشویم به هرزه گویی به نادانی به بی سوادی به تزویر به افراط به لبو فروش بودن و به … گویا هر کس که به این دولت رای داده و نداده حق انتقاد ندارد .گویا ما و امثال ما فقط باید شنونده باشیم و اگر دهان به کلام باز کنیم به انواع تهمتها متهم میشویم.
  آیا واقعا دولت قبل با تمام فراز و نشیب ها بی لیاقت بود و دولت جدید با کارنامه کمتر از یک سال با لیاقت؟
  آیا منتصبین به دولت قبل بی لیاقت شدند و رای دهندگان به دولت وقت با لیاقت؟
  معنای لیاقت از نظر شما چیست و ارزش کدام است ؟
  خواهرم قطعا شعار اسلام تزویر نیست ، قطعا کسی که به دولت قبل و اصولگرایی انتقاد وارد کند ضد ولایت فقیه نیست ، اگر کسی به زعم شما به اسم اسلام و اصولگرایی انگ به کسی بزند که نباید همه چیز را زیر سوال برد!!
  این کلام مولا و رهبر ماست که “اگر کسی به رهبری و نظام انتقاد وارد کرد فورا او را ضد رهبری و ضد ولایت فقیه نخوانید” (هر چند باید تفاوت قائل شد بین کسی که منصفانه و بدون قصد تخریب انتقاد میکند و کسی که از سر دغدغه کلام منتقدی دارد )
  ما همه با هم ، زیر یک آسمان ، در یک مملکت ، درون یک شهر و محله زندگی میکنیم ، در یک هیئت دور هم جمع میشویم و به حکم قرآن همه با هم برادر و خواهریم ، اولا اینکه نظرات سیاسی نباید باعث اختلاف و جدایی شود ، دوم اینکه در تعریف و تمجید و در انتقاد و اشکال رعایت انصاف و تقوا رو داشته باشیم ، بی دلیل حمایت نکنیم بی دلیل تخریب اگر حمایت میشویم خدا رو در نظر داشته باشیم اگر انتقاد میشنویم پذیرا باشیم.
  یا علی
  والسلام علی من التبع الهدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *