جمعه , فروردین ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / دانش و زندگی / علم بهتر است یا جام جهانی ؟

علم بهتر است یا جام جهانی ؟

نمیدانم جواب علم بهتر است یا ثروت را پیدا کرده اید یا نه ؟

اما حالا یک سوال جدید دیگر مطرح شده :

علم بهتر است یا جام جهانی ؟؟؟؟؟؟

گویا در هر سال، زمین و زمان به شکلی می‌چرخد تا بهانه‌ای وجود داشته باشد که امتحانات پایان سال مدارس و دانشگاهها تحت تأثیر قرار بگیرد. یک سال انتخابات است، یک سال هوا بیش از اندازه گرم می‌شود و یک سال هم جام جهانی‌ست.

اینکه مثلا گرمای بالای ۴۰ درجه مدارس را به تعطیلی بکشاند، قابل توجیه است. و یا برگزاری انتخابات می‌تواند از لحاظ سیاسی و امنیتی، دلایل مقبولی داشته باشد. (هرچند می‌توان با برنامه‌ریزی و کار سنجیده، آنرا هم منتفی کرد) اما واقعا تعطیلی زودهنگام مدارس و دانشگاهها بخاطر جام جهانی، هیچ توجیه منطقی ندارد.

گویا امسال هم قرار است به بهانه‌ی جام جهانی، امتحانات خرداد را زودتر برگزار کنند که طبیعتا کلاس‌های درس هم زودتر از موعد تمام شده و قاعدتا، کیفیت آموزشی بخاطر فشرده‌سازی مطالب پایین می‌آید.به طوری که بعضا مشاهده میشود نیمی از کتب درسی را تا پایان اسفند درس میدهند و نیمی دیگر را در این فرصت کمتر از دو ماه، همین قضیه باعث شده تا معلمان و اساتید دلسوز آموزش و پرورش و والدین دانش آموزان و بعضا خود دانش آموزان و دانشجویان ناراضی بوده و از میزان سطح تحصیلی در دانش‌آموزان‌شان نگران باشند.

این درحالی‌ست که به طور عادی، امتحانات دبیرستان‌ها (به عنوان آخرین واحدهای آموزشی دارای امتحان) پیش از شروع جام جهانی تمام می‌شد. اما امسال به این بهانه، یک هفته جلوتر از موعد امتحانات تمام می‌شود و این وسط، چیزی که مهم نیست، کیفیت آموزشی مراکز علمی است.

حال، هر چقدر فکر می‌کنیم که دلیل این کار چیست، به جایی نمی‌رسیم. چون این وسط نه مشکل امنیتی وجود دارد، نه ضرر و زیانی به کسی می‌رسد. تنها دلیلی که به نظر می‌‌رسد این است که شاید حواس بچه‌ها و یا حتی معلمین و اساتید آنقدر معطوف به بازی‌های جام جهانی بشود که درس و بحث را کنار بگذارند. که اگر این باشد، عذر بدتر از گناه است.‌ چون این سوال مطرح می‌شود که وقتی مدارس و مراکز تولید علم ما اینگونه بین درس و تفریح،برای دومی ارزش قائل می‌شوند، این دانش‌آموزان و دانشجویان که آینده‌سازان مملکت هستند، بعدها چگونه می‌خواهند وارد محیط کار و تلاش شوند و به آبادانی مملکت کمک کنند.حواسمان هست با این کار چه چیز داریم یاد فرزندان و نسل جوان و نوجوان میدهیم ؟

خیلی جالب است. وقتی پای حرف مسئولین فرهنگی می‌نشینیم کلی از برنامه‌ریزی و دغدغه‌های فرهنگی صحبت می‌کنند. اما در بزنگاه‌ها کاری می‌کنند که هیچ نسبتی با اعمال‌شان ندارد. بویژه اینکه در سال جدید با امر رهبر معظم انقلاب بنابر این بود که مدیران با روحیه‌ی جهادی کار کنند و این روحیه را به نسل‌های بعد منتقل کنند.

حال باید پرسید این بود درک پیام حضرت آقا ، با ترجیح جام جهانی به درس و تحصیل، روحیه‌ی جهادی مدیران فرهنگی تبلور پیدا کرده و نوجوانان و جوانان ما صاحب چنین روحیه‌ای می‌شوند؟ آیا ارزش علم‌آموزی تا این اندازه در کشور ما پایین آمده که باید بخاطر جام جهانی، مدارس و دانشگاهها را زودتر تعطیل کرد؟

امیدواریم وزیر آمورش و پرورش و وزیر علوم و وزیر فرهنگ دولت تدبیر و امید و نمایندگان مجلس خصوصا نمایندگان کمیسیون مربوطه، این مسئله را تدبیر و پیگری کرده و نگذارند این بدعت زشت در محیط علمی کشور باقی بماند. البته لازم است تا عوامل اصلی و طراحان چنین کم‌کاری‌هایی شناسایی شده و با آنها برخورد قانونی لازم انجام شود تا به بهانه‌های دیگر، شاهد تکرار این کم‌فروشی‌های علمی نباشیم.

یادمان باشد در شأن ایران اسلامی به عنوان یک کشور فرهنگی و جمهوری اسلامی به مثابه محصول یک انقلاب فرهنگی نیست که اینگونه، علم و معرفت را فدای بازی‌های زودگذر دنیا کند.

رب زدنی علما

یا علی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *