دوشنبه , تیر ۳ ۱۳۹۸
خانه / شهدا / وصیت نامه شهدا / وصیتنامه شهید عباسعلی ناطق نوری

وصیتنامه شهید عباسعلی ناطق نوری

عباسعلی ناطق ‌نوری
نام پدر : ابوالقاسم
تاریخ تولد : یکشنبه ، ۵ مرداد ، ۱۳۱۴
محل تولد : نور
سن هنگام شهادت: ۴۶
تحصیلات : دیپلم متوسطه
تخصص : علوم قرآنی

زندگی نامه

سوابق مبارزاتی: آغاز مبارزه به رهبری حضرت امام خمینی(ره)، همکاری با هیئت های موتلفه اسلامی، تکثیر و پخش اعلامیه های امام راحل و مراجع عظام تقلید در سراسر کشور، کسب آمادگی برای قیام مسلحانه علیه طاغوت، تهیه دستگاه رادیویی شنود بی سیم شهربانی ساواک‌ با هدف خنثی نمودن اقدامات ضد مردمی آنان، صدور حکم ترور وی از سوی ساواک
کارهای تشکیلاتی:‌ عضویت در حزب جمهوری اسلامی
مسئولیت ها: سرپرست بنیاد مستضعفان و جانبازان در شمال کشور، دادیار دادگاه انقلاب شهرستانهای نوشهر و چالوس، نماینده مردم نور در مجلس شورای اسلامی

تولد تا جوانی
شهید عباسعلی ناطق نوری،‌ پنجم مرداد ۱۳۱۴ در قریه اوزکلا از توابع شهرستان نور در استان مازندران متولد شد. وی دومین پسر خانواده بود. پدرش ابوالقاسم روحانی سخنران و اهل منبر بود و از آنجا که قدرت نطق ایشان بالا بود، به همین دلیل وارد هر مجلسی که می شد حضار می گفتند: «ناطق» آمد و چون اهل نور بود او را ناطق نوری می گفتند به همین دلیل آن مرحوم و فرزندانش به ناطق نوری مشهور گشتند و فامیلی اصلی این خانواده مبارز که نوری جمشیدی بود، به تدریج به فراموشی سپرده شد.
پدر شهیدعباسعلی ناطق نوری از طلاب تهرانی و از شاگردان مرحوم شهید مدرس بود و تحت تأثیر شخصیت ایشان،‌ ضمن ورود به عرصه مبارزه با استکبار، روحیه کفر ستیزی و ایستادگی در برابر طاغوت و دفاع از مظلوم را به فرزندان خود آموخت. هنگامی که رضا خان با عنوان تجددخواهی درصدد از بین بردن مقدسات مردم ایران برآمد و برای سرکوبی روحانیت دستور داد لباس روحانیت خلع شود، پدر شهید ناطق نوری به دلیل مراتب علمی و حوزوی از این دستور مستثنی شد.
شهید عباسعلی ناطق نوری در چنین خانواده ای رشد و نمو یافت. تا سن ۹ سالگی در قریه اوزکلا زندگی می کرد و پس از آن به همراه خانواده به تهران عزیمت نمود و تحصیلات ابتدایی خود را در سال ۱۳۲۷ (هـ .ش) به پایان رساند.
وی ضمن تحصیل به کشاورزی که شیوه انبیاء و ائمه معصومین بود می پرداخت و بعدها نیز اعلام داشته بود اگر چنانچه پیش بیاید و روزی مسئولیت¬های گوناگون را به سایر برادران تفویض نماید، تنها کاری که به آن مشغول خواهم شد کشاورزی است که یک سنت پیامبرانه است. وی در نوجوانی به حرفه مکانیکی روی آورد و تا مرتبه استادی پیش رفت و شاگردان ممتازی در این رشته آموزش داد.
وی به ورزش و سلامت تن که در دین مبین اسلام و روایات نیز به آن توصیه شده است بسیار علاقه مند و معتقد بود یک انسان برای اینکه درست بیاندیشد باید از جسم قوی برخوردار باشد. از این رو به ورزش کشتی که مرام پهلوانی در آن بسیار دیده می¬شود روی آورد و به تمرین و سازندگی جسمانی نیز پرداخت.
شهید عباسعلی ناطق نوری از‌ آنجا که به مطالعه و کسب علم علاقه داشت، با وجود کار زیاد و پر زحمت، به فراگیری علم بویژه دروس مذهبی و تحقیق در دین مبین اسلام روی آورد. در کنار آن نیز دیپلم متوسطه خود را گرفت. او که آموزش قرآن را از کودکی در نزد پدر آغاز کرده بود، با عشق و علاقه فراوان دنبال نمود و بزودی توانست سخنران و مدرس قرآن شود.
شهید ناطق نوری آنچه را که می‌آموخت با روش های ساده و قابل درک برای عامه مردم و بویژه کودکان و نوجوانان تشریح می کرد و اعتقاد داشت خمیر مایه کودکان باید در مسیر قرآن و اهل بیت بنا نهاده شود.
شهید عباسعلی ناطق نوری پیرو مکتب امام حسین(ع) بود و در خط مرجعیت و روحانیت حرکت می کرد. و در یک کلام مردی خدامحور بود.
او در اواخر عمر رژیم منحوس پهلوی، به سبب فعالیت های تبلیغی و برای اینکه بیشتر بتواند به فعالیت¬های اجتماعی و انقلابی برسد، در یک هجرت شغلی، فروشندگی لوازم چرخ خیاطی را پیشه خود ساخت. اما کسب برای او بیشتر از اینکه معیشت خانواده را تأمین نماید پوششی برای فعالیت های اسلامی و انقلابی بود.
او معتقد بود در کارها باید به خدا توکل کرد، زیرا مسیر کاری که برای خدا باشد، به لطف حضرت حق هموار می¬گردد.
شرکت مستمر در جلسات مذهبی از مهمترین برنامه های زندگی وی بود و هنوز هم سخنان و فعالیت¬های وی در هیئت قهرودیهای تهران، مناطق امیریه، باغ فیض، کن، ونک، حصارک، سه راه آذری و برخی مناطق محروم شهر تهران در اذهان و خاطره ها باقی مانده است.
او در طول حیات زندگی¬اش با جوانان مأنوس بود و سعی می کرد آنان را با روش های تبلیغی اصولی، به سوی اسلام و انقلاب هدایت کند. برای نخستین بار که به هیئت قهرودیها دعوت شد،‌ محفل را خالی از جوانان دید و سراغ آنان را گرفت. متولیان هیئت قهرودیها، اظهار داشتند، چون ظاهرشان زیبنده نبوده در مجلس حاضر نشده اند. شهید در پاسخ گفته بود: «آنها را بیاورید، بقیه اش با من». او هم چنانکه گفته بود، عمل کرد و از آنان جوانانی متعهد و مکتبی ساخت.
ساده زیستی،‌ دوری از کبر، غرور و رخوت و سستی همیشه در چهره او عیان بود و به وفای عهد اعتقاد راسخ داشت. شهید عباسعلی ناطق نوری هرگز از کار و مجاهدت خسته نمی شد و بطوریکه گاه در شبانه روز فقط سه ساعت استراحت می کرد و بقیه ساعات را به عبادت، کار و آموزش و تبلیغ احکام اسلامی می پرداخت.
قرآن محوری ویژگی بارز شهید
شهید ناطق نوری، همواره در قرآن تدبر می کرد و آن را منشور زندگانی خود ساخته بود. وی قرآن راصراط مبین و دوری از آن را ضلالت و گمراهی می دانست. «ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین». وی اندیشه های دینی و مبارزاتی خود را بر پایه این کتاب حق استوار ساخته بود و همواره به جوانان توصیه می کرد نسبت به آن شناخت کافی داشته باشند. او قرآن را درمان همه دردهای فکری و روانی مردم و بویژه جوانان می دانست «… و شفاء لما فی الصدور» و در عین حال اعتقاد داشت پناه گاه خوبی برای مردم است.
او قرآن را دژ محکمی در برابر شیاطین معرفی می کرد «واعتصموا بحبل الله جمیعاً ولا تفرقوا» و معتقد بود امت اسلامی مادامیکه به آن عمل می کند دچار خسران نخواهد شد.
شهید عباسعلی ناطق نوری دوری از قرآن را به حکم وحی همنشینی با شیطان می¬دانست «و من یعش عن ذکر الرحمن نقیض له شیطاناً‌ فهو له قرین»، «هر کس از یاد خدای رحمان دل بگرداند برای او شیطانی بگماریم که او را همنشین باشد. و می¬گفت کار شیطان این است که بالعاب وتزئین در قلب انسانها رخنه کند. «الذی یوسوس فی صدور الناس»
شهید ناطق نوری با این بینش قدم در راه نشر قرآن و معارف قرآن نهاد و لحظه ای نیز از آن غافل نشد. وی با برپایی جلسات قرآنی در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ضمن آموزش آن به مردم و بویژه جوانان،‌ راه مبارزه با طاغوت و مظاهر شرک را براساس کلام وحی به مردم نمایان می ساخت.
او تبلیغ نهضت عاشورایی را نیز بر اساس کتاب صراط و هدایت دنبال می ساخت و در همه حال قرآن مبنای کار او بود.
حسین ناطق نوری فرزند ایشان در خاطره¬ای از برگزاری آئین سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) چنین می گوید: «شهید ناطق نوری، در روز عاشورا و به هنگام حرکت دسته جات عزاداری، از حاضرین می خواست هیچگونه شعاری ندهند و هر چند لحظه یکبار فقط آیات قرآن و ترجمه آنها خوانده شوند، همه پلاکاردها پائین آمده پس از قرائت قرآن و ترجمه آیات شریفه، یک نفر حدیث یا سخنی از بیانات گهربار حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را با بلندگو قرائت نماید و فقط پلاکارد مربوط به همان سخن را بر افراشته نگهدارند تا همه بدانند که سخن چیست.»
شهید ناطق نوری و نهضت عاشورایی امام خمینی(ره)
با آغاز نهضت حضرت امام خمینی (ره) شهید ناطق نوری بزودی به صف مبارزان اسلامی پیوست و اطاعت از فرامین امام راحل را واجب دانست. وی مبارزات خود را همزمان با تشکیل هیئت¬های موتلفه اسلامی که تحت فرمان بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران و زیر نظر شهیدان استاد مطهری و دکتر بهشتی اداره می شد آغاز کرد. شهید ناطق نوری و برادرش احمد در شبکه های ۱۰ نفری هیئت های موتلفه اسلامی نقش مهمی داشتند. فعالیت های شهید در هیئت های موتلفه اسلامی تا آنجا گسترش پیدا کرد که تا مرز حرکت های مسلحانه نیز پیش رفت، بطوریکه خود شهید نقل می نمود: «برای اجرای طرح اعدام انقلابی حسنعلی منصور،‌ نخست وزیر شاه، آن وقت دو بار قرعه به نام ایشان افتاد و بار سوم خداوند خواست شهید بخارایی این مأموریت انقلابی را به انجام برساند.»
بعد از اعدام انقلابی حسنعلی منصور و دستگیری گروهی از اعضاء هیئت های موتلفه اسلامی، شهید ناطق نوری با تشکیل جلسات به روشنگری علیه طاغوت ادامه داد و به همین دلیل تحت تعقیب ساواک قرار گرفت. او در سالهای آغازین نهضت حضرت امام خمینی(ره) و یورش ساواک و سفاکان رژیم پهلوی به مدارس علوم دینی و حوزه های علمیه، بارها از تهران به قم رفته و با لباس هایی که از قبل تهیه کرده بود، طلاب را از هجوم جلادان شاه نجات داد.
وی در طول مبارزه علیه بیداد و ستم، اعلامیه ها و سخنرانی¬های حضرت امام را تکثیر و با جاسازی در بسته های چرخ خیاطی و لوازم آن که متناسب با شغل وی بود در اختیار مبارزان قرار می داد.
شهید ناطق نوری همچنین با تهیه یک دستگاه رادیو که قابلیت شنود دستگاه بی سیم شهربانی رژیم را داشت، کلیه مکالمات آنها را دریافت می کرد و اخبار مهم را به اطلاع مبارزان می رساند. جوانانی که وی تربیت کرده بود، هسته گروهی به نام «ندای اسلام» را تشکیل دادند که در ارتباط با روحانیت و همکاری با گروه «فجر اسلام» به انتشار اطلاعیه و فعالیت های افشاگرانه ضد رژیم می پرداختند. در سال ۱۳۵۷ خورشیدی این گروه شناسایی شدند و با حمله ساواک جمعی از اعضاء آن،‌از جمله فرزند ایشان دستگیر و تا زمان نخست وزیری بختیار در زندان به سر بردند که با اوجگیری مبارزات مردمی از زندان آزاد شدند.
شهید ناطق نوری، همواره و در همه حال به مبارزات خود ادامه داد و ساواک که از اقدام های او به ستوه آمده بود، دستور ترور او را صادر کرد، به این معنی که ماموران هر جا او را یافتند حق داشتند وی را به شهادت برسانند و لیکن غافل از اراده و مشیت الهی بودند، زیرا خداوند خواست تا او بماند و به دست بدسرشت¬ترین افراد روزگار و خوارج زمان به شهادت برسد و با خون خود نهال نهضت عاشورایی حسین دوران را آبیاری کند.
شهید ناطق نوری در ارتباط با اعزام مبارزان برای طی دوره آموزشی مبارزات به خارج از کشور با شهید منتظری و جلال الدین فارسی در ارتباط بود. او در راه اندازی فعالیت های هنری که توسط گروه¬های نمایشی و هنری مرتبط با مؤتلفه اسلامی تهیه می شد، همکاری داشت و در کانون های مخفی که زیر نظر او بود نمایشنامه¬های اسلامی و انقلابی اجرا می¬گردید.
فرزند انقلاب پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران
با ورود تاریخی بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، شهید ناطق نوری به همراه گروهی از جوانان برومند و شاگردان مخلصی که خود آنها را تربیت کرده بود، بخشی از مأموریت حفاظت از امام را در مدرسه رفاه عهده دار شد. در ماه های نخست استقرار نظام، وی ماموریت یافت تا با عزیمت به شمال مسئولیت حفاظت از بیت المال مسلمین را بر عهده بگیرد. شهید ناطق نوری مدتی مسئولیت بنیاد مستضعفان شمال کشور و نیز دادیاری دادگاه انقلاب شهرستان های نوشهر و چالوس را بر عهده گرفت و قاطعانه در برابر بدخواهان نظام و متعرضان به حقوق و نوامیس مردم ایستادگی کرد.
او همواره با جریانهای التقاطی و لیبرالیسم مبارزه می¬کرد و مردم را با خطرات فکری آنان آشنا می ساخت.
او همواره در مسیر روحانیت بود و فرامین ولی فقیه را بدون چون و چرا اجرا می کرد. او معتقد بود: «امت اسلام که به پیروی از ابراهیم خلیل، این پیامبر بزرگوار به مبارزه حق و باطل ادامه می دهد، همه بلاها را برای خودش می خرد. آمریکای جنایتکار و همه نیروهای اهریمنی در سراسر جهان علیه این حرکت ابراهیم [گونه] به پاخاسته اند تا شاید صدای ابراهیمی ما را که همان صدای توحید علیه شرک جهانی است خاموش کنند، ما نیز همانند ابراهیم به راه خودمان ادامه خواهیم داد و هرگز سکوت نخواهیم کرد و از جان و مال و فرزند دادن دریغ نداریم.»
شهید ناطق نوری در سنگر خانه ملت
عباسعلی ناطق نوری،‌ نامزد نخستین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه نور شد و با کسب ۶۷ درصد از آراء مردم این شهرستان به خانه ملت راه یافت. او در این سنگر نبرد دیگری را آغاز کرد و برای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از خون خود مایه گذاشت. او در این سنگر توسعه و پیشرفت کشور را از یکسو و مقابله با جریانهای کفر و نفاق را از سوی دیگر در صدر برنامه های خود قرار داد.
شهید عباسعلی ناطق نوری، تقویت پشت جبهه ها را نیز مانند خط مقدم جبهه ضروری می¬دانست . معتقد بود نباید از‌آن غافل شویم زیرا در آینده ممکن است خلاء¬هایی برای ما ایجاد نماید.
در این راستا تقویت صنعت کشاورزی، ارتقاء سطح کیفی و کمی تولید یکی از نکاتی بود که وی بر آن اصرار می ورزید و می گفت: «… ما وقتی به خودکفایی می رسیم که دست جنایتکاران را [قطع کنیم] و [بهترین راه نیز] خودکفایی در بخش کشاورزی است… [ما نباید] فقط شعار بدهیم و بگوئیم کشاورزان بروند کشت و فعالیت بکنند… وزارت کشاورزی ببیند چه امکاناتی [می تواند] در اختیار کشاورزان بگذارد…»
او همچنین در پاسخ به افرادیکه به نبود به اصطلاح آزادی در جامعه انتقاد داشتند چنین پاسخ می داد: « … آزادی به چه کسانی؟ …. آزادی مطلق؟ یا آزادی حساب شده… در چارچوب قانون،‌ آزادی به گروهها به چه گروههایی؟ آن گروه هایی که بهترین فرزندان خلق را گرفتند و سر بریدند و آتش زدند. باز هم به آنها آزادی بدهیم… بگوئیم که دستتان درد نکند …. به جنایتتان ادامه بدهید…»
مبارز متعهد و وارسته از خود و مقاوم در برابر تهمت های منافقین و کوردلان،‌سرانجام در راه ایستادگی برای حفظ آرمانها و عقاید برخاسته از قرآن، در فاجعه تروریستی هفتم تیر سال ۱۳۶۰ شربت شهادت نوشید و به دیدار کسی شتافت که هر روز نام او را بارها به زبان می آورد و می گفت:‌ «یا حسین»
کـس راز حـیـات او نـدانـد گفـتن بایـد که زبان به کام خـود بنهفتن
هر چند میان خون خود خفت ولی سوگند که خون او نخواهد خفتن
پیکر پاک شهید عباسعلی ناطق نوری، با شکوه امت وفادار به شهر نور منتقل و در زادگاهش به خاک سپرده شد.
از شهید عباسعلی ناطق نوری ۵ فرزند بنام های حسین( ۱۳۳۳)، علی (۱۳۳۷)، مرتضی(۱۳۳۹)، فاطمه(۱۳۴۷) و زهرا (۱۳۵۴) به یادگار مانده است.
علی ناطق نوری، فرزند شهید در تاریخ ۱۱/۱/۱۳۶۵ در منطقه عملیاتی فاو به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
ویژگی های اخلاقی و شخصیتی شهید
ـ پاسدار حریم ولایت
ـ معتقد به اصول و اعتقاد اسلامی
ـ متواضع
ـ برخاسته از ملت
ـ سخت گیر در برابر دشمنان
ـ دوستدار خانواده
ـ مأنوس با جوانان
ـ نفوذ کلام
ـ‌ رسیدگی به محرومان
و حسن خلق و نرمی گفتار در مباحثه از ویژگی های شهید عباسعلی ناطق نوری بود.
آن شب به جای نور زگردون شراره ریخت
قندیل ماه تا شد و چندین ستاره ریخت
آن گوهری که بود مقدم شکسته شد
و زیمن عشق، ناطق نوری خجسته شد

۶ نظرات

 1. avatar

  با سلام و احترام و تشکر فراوان از شما . یاد شهید عباسعلی به خیر . او آنقدر بی ریا و صمیمی و مهربان و دوست داشتنی و خونگرم بود که بسیاری از اوقات حتی همشهری هایش اگر نمی شناختنش ، متوجه نمی شدند او یک نماینده مجلس است . یادش گرامی

 2. avatar

  با سلام و احترام اگر عکس و وصیتنامه فرزند شهید ناطق نوری ( علی ) را هم اضافه می فرمودید خیلی خوب بود .

 3. avatar

  با عرض پوزش با سلام و احترام آدرس ایمیل خود را تصحیح نمودم .

 4. avatar

  خیلی عالی بود واقعا مطلب تاثیر گذاری بود
  التملس دعا

 5. avatar

  وبلاگ خوب و پرمحتوایی دارید.خوشحال می شوم مار ا لینک کنید.ما سایت شما را لینک کردیم.

 6. avatar

  ولادت پیام رسان کربلا حضرت زینب سلام الله علیها بر شما مبارک باد.از وبلاگ ما نیز دیدن فرمایید .نظر یادتان نره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *