پنج شنبه , اسفند ۲ ۱۳۹۷
خانه / دانش و زندگی / معرفی کتاب احکام مصور پوشش بانوان

معرفی کتاب احکام مصور پوشش بانوان

حجاب یعنی این/ تلاشی برای آموزش حجاب با عکس و جدول و نقاشی

 انکار کردنی نیست که هنوز –در عصر اینترنت و پیامک و پاسخگویی تلفنی به مسائل شرعی-  خیلی از احکام هستند که علی رغم مبتلابه بودن، ممکن است اصلا به گوشمان هم نخورده باشد. بازار تصورات غلط و برداشت‌های ذهنی از احکام و فتاوا هم بی رونق نیست و حتما برای شما هم پیش آمده که بعد از چند سال بجا آوردن یک عمل عبادی یا رعایت یک حکم، یکدفعه متوجه شوید که تصورتان غلط بوده است و فتوای فقها در مورد آن موضوع چیز دیگری است. اینجاست که باید بیفتی دنبال استفتاء کردن که«حالا چی کار کنم». و یا «بعنی همه کارهایم باطله؟» حالا همه اینها را بگذارید کنار اینکه در ابتدای همه رساله ها آمده است که بر فرد مکلف واجب است احکام دین را یاد بگیرد.

این یک طرف ماجرا بود؛ اما این سکه یک طرف دیگر هم دارد. آشنا نبودن افراد با احکام الهی شاید ریشه در تنبلی و اهمیت قائل نبودن برای این قسمت مهم از دین داشته باشد اما حتما شرایطی هم وجود دارد که این مشکل را تقویت می کند. شاید یکی از این دلایل ثابت ماندن فرم و قالب رساله های عملیه و یا زبان و اصطلاحات خاص آنها باشد، که رجوع به آنها یک نوجوان را بی نیاز از مراجعه به یک روحانی برای شرح و توضیح فتاوا نمی کند.

با این توضیحات می توان حدس زد که انتشار کتابهای مصور احکام چقدر می تواند کار خوب و مفیدی باشد. این کتابها علاوه بر اینکه ادبیان روان و ساده فهمی دارند، با استفاده از تصویرسازی کمک زیادی به فهم و از همه مهمتر، یاد سپاری احکام می کنند.

«احکام مصور پوشش بانوان» جلد بیستم از مجموعه کتاب احکام مصور موضوعی است که توسط کانون نشر احکام مؤسسه اطلس تاریخ شیعه روانه بازار شده است و با ورق زدن آن می توان به ذوق و ابتکار پدیدآورندگانش آفرین گفت.

در این کتاب خبری از کلی گویی های مرسوم در عرصه حجاب نیست. مثلاً حکمی مانند اینکه «زنان باید بدن خود بغیر از وجه و کفین را از نامحرم بپوشانند» در این کتاب باز شده و با تصاویری مرتبط حدود صورت که می تواند پوشیده نشود نشان داده شده است.

یا خیلی از بانوان حتما شنیده اند که زنان باید زینتهای خود را از نامحرمان بپوشانند؛ حال در این کتاب با جواب دادن به سوالها و استفتاءهایی شرح داده شده است که زینت چیست و اینکه مثلا حلقه ازدواج هم جزو زینت محسوب می شود یا خیر.

سوالهای و موضوعاتی هم که در کتاب به آنها پرداخته شده است مسائل مبتلابه است که دغدغه امروز است و خیلی از بانوان روزانه با آنها در تماسند. استفاده از این مصادیق امروزی و جدید برای توضیح احکام موجب کاربردی شدن بیشتر کتاب شده است. در جای جای کتاب در کنار بیان احکام و یا پاسخ به استفتائات، نکات مهمی که ممکن است مغفول بماند نیز مطرح شده است. همانطور که بخشهایی نیز با عنوان «بیاموزیم» روایات اخلاقی و شرعی را بیان کرده است که هم موجب تنوع مطالب کتاب است و هم سبب تنبه خواننده و ترغیب بیشتر او به اجرای احکام الهی.

از آنجا که این کتاب فتاوای همه مراجع تقلید را مورد توجه قرار داده است، می تواند به استفاده عموم بانوان بیاید. همچنین جذابیت این کتاب می تواند یکی از بهترین راهها برای آشنا کردن دختران تازه به سن تکلیف رسیده با احکام و ضروریات پوشش باشد.

برای اینکه دستتان بیاید در این کتاب پاسخ کدام سوالهایتان را می توانید بدست بیاورید بد نیست به فهرست فصول و بخشهای کتاب نگاهی بیاندازید:

تعریف پوشش و حجاب

حکم پوشش

در برابر پسر نابالغ

در کشورهای غیر اسلامی

در مقابل محارم

در برابر زن

محدوده پوشش در نماز

زمان پوشش

حضور نامحرم

تشخیص محرم و نامحرم

اقسام پوشش

در غیر نماز

محدوده پوشش

محدوده واجب پوشش

پوشش موهای مصنوعی در نماز

کیفیت پوشش

لباس مهیج

خوش بو کردن لباس

لباس مردانه

و …

مکان پوشش

پوشش در عروسی

پوشش در میهمانی

در برابر خواستگار

عکس گرفتن بدون پوشش

پوشش در نماز

محدوده پوشش در نماز

کیفیت و نوع پوشش د رنماز

عدم رعایت پوشش در نماز

اصطلاح نامه احکام

برای تهیه کتاب می توانید با یکی از دو شمار زیر تماس بگیرید:

دفتر فروش مرکزی: ۰۹۱۹۲۹۴۶۸۱۶

مرکز پخش تهران: ۳۳۱۹۰۵۲۴-۰۲۱

یک نظر

 1. avatar

  اینم هدیه من به شما محبانی ها

  مجازات بد حجابی در اسلام چیست؟ آیا عدم رعایت حجاب مانند ترک نماز واجب نیست که مجازات آن به آخرت موکول گردیده است؟ آیا در قوانین جمهوری اسلامی حدی پیش بینی‌شده است؟

  این سؤال اخیراً بسیار مطرح می‌شود. شما که در رشته حقوق تحصیل نموده‌اید، بهتر می‌دانید که اولاً جرم، مختص به تیتر آن نیست و می‌تواند به عنوان زمینه جرم یا نتیجه جرم و آثار جرم نیز در نظر گرفته شود و ثانیاً قوانین مکافات نیز به تناسب موضوع متفاوت است و ثالثاً دست قاضی نیز فقط به یک مکافات یا مجازات معین شده در مقابل جرم معین بسته نیست. این روال در همه قوانین حقوقی و جوامع دیگر نیز ساری و جاری می‌باشد.

  حقوق اسلامی نیز همین طور است. دقت نمایید که «نماز» یک امر شخصی است و کسی هم حق تجسس ندارد که کسی نماز می‌خواند یا نمی‌خواند، اما ضد تبلیغ علنی علیه نماز جرم است و اگر نماز نخواندن کسی جنبه ضد تبلیغ پیدا کند نیز در نظام و حکومت اسلامی قابل پیگرد است.

  هم چنین شرب خمر مخفی داخل خانه مسئله شخصی است و مکافاتش به آخرت موکول گردیده است، اما به صورت علنی یا حضور مست در جامعه جرم است. در اروپا و امریکا که شرب خمر آزاد است نیز چنین است، چرا که امنیت و منافع دیگران را به مخاطره می‌اندازد.

  اما حجاب به هیچ وجهی مسئله شخصی نیست و اساساً در هنگام خلوت که اصلاً حکم حجابی وجود ندارد. پس یک امر کاملاً اجتماعی است و مجازات هیچ یک از جرائم اجتماعی نیز به آخرت موکول و منحصر نگردیده است.

  بدحجابی ممکن است علل و آثار متفاوت داشته باشد، پس می‌تواند شیوه‌های متفاوت برخورد و یا حتی مجازات را نیز در بر داشته باشد. بدحجابی می‌تواند کمی غیر متعارف بوده و فقط به یک نصیحت یا تذکر نیاز داشته باشد، می‌تواند نوعی هنجارشکنی در نظر گرفته شود، می‌تواند تحریک و تهییج اعصاب، احساسات و روان عمومی باشد، حتی می‌تواند به قصد سیاسی بوده یا بار سیاسی داشته باشد. مگر جرج بوش رواج بدحجابی را جزو دستورالعمل‌های سیاسی خود علیه ایران بر نشمرد؟

  پس هر کدام از اینها جرم است و مجازات‌هایی می‌تواند داشته باشد. دست قاضی نیز بسته نیست، از تذکر، تشکیل پرونده، معلق کردن، تأدیبی، جریمه نقدی، زندان، تعزیر و اعدام همه احکامی است به تناسب جرم صادر می‌گردد. و البته اختیارات قاضی در اسلام نیز چارچوب دارد.

  پس دنبال آن نباشیم که دقیقاً مانند حد زنا، یا شرب خمر، یک حد معینی برای بدحجابی تعیین شده باشد. و اگر چنین حدی را نیافتیم، حکم کنیم که پس مجازاتی ندارد و به آخرت موکول شده است و هر کس هر کاری خواست می تواند بکند. دست کم این است که (در همه جا) مخل آسایش و آرامش روانی مردم را زندان می‌کنند – و یا محرک اعصاب و احساسات عمومی را زندان و مجازات می‌کنند – یا عامل هنجار شکن – یا زمینه ساز فساد و فحشا را به مجازات های گوناگون محکوم می‌کنند و … .

  به عنوان مثال: خرید و فروش اسلحه در احکام اسلامی نه تنها مجازاتی ندارد، بلکه اساساً اشکال شرعی هم ندارد، اما اگر منافع، مصالح و شرایط جامعه ایجاد کند، جرم محسوب می‌شود و مجازات آن تا اعدام نیز پیش‌بینی شده است.

  گاهی حکم به طور کلی بیان می‌گردد و سپس مصادیق آن را شامل می‌شود. به عنوان مثال: اقدام به هر گونه فساد، فحشا و یا زمینه‌سازی برای آنها جرم است – حتی تبلیغ هرگونه فساد و فحشا جرم است – هر گونه تحریک جنسی نامحرم جرم است – هر گونه تهییج و تحریک اعصاب عمومی جرم است – هر گونه اقدام و تحریکی که امنیت اجتماعی را به مخاطره بیاندازد جرم است … و بدحجابی از مصادیق بارز این جرم‌ها می‌باشد.

  قانون مجازات عمومی جمهوری اسلامی ایران نیز در ماده ۶۳۸، بر همین اساس به هر کس که علناً در انظار و اماکن عمومی مبادرت به فعل حرام نماید اشاره نموده و شرب خمر یا بدحجابی را از مصادیق آن بر شمرده و برای آن مجازاتی تعیین نموده است. و البته این مجازات فقط به همان جرم بدحجابی بر می‌گردد و جرائم جانبی می‌تواند به آن مترتب گردد، یا نگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *