یکشنبه , خرداد ۲۶ ۱۳۹۸
خانه / پژوهش / تصوف وعرفان / آشنایی با عرفان و تصوف

آشنایی با عرفان و تصوف

ریشه یابی تصوف :

برای شناسایی عرفان و تصوف ابتدا باید به صورت مختصر با دو واژه عرفان و تصوف آشنا گردید . درباره پیشینه واژه تصوف نظرات گوناگونی وجود دارد که به بررسی هر یک خواهیم پرداخت .

در پیشینه این واژه پنج نظریه موجود می باشد . نظریه اول ابتدای قرن دوم است  که به نظر ابن ندیم این واژه در زمان حسن بصری رواج داشته است و تراجم و تذکره های عرفانی از حسن بصری به عنوان اولین صوفی و عارف نام می برند که در اوایل قرن دوم می زیسته است.

بر اساس نقلی حسن بصری گفته است (رایت صوفیا فی الطواف ) صوفی را در حال طواف خانه خدا دیدم .و ابن ندیم در الفهرست چنین برداشت کرده که این کلمه در این دوره رواج داشته است.

 نظریه دوم اواسط قرن دوم می باشد که مطابق نظر شهید مطهری واژه صوفی برای نخستین بار به واسطه ابوهاشم صوفی که به او کوفی هم اطلاق شده است در سال ۱۵۰ یا ۱۶۱ هجری در گذشته است . بر این اساس شهید مطهری کاربرد این واژه را مربوط به اواسط قرن دوم می داند.

نظریه سوم انتهای قرن دوم است که نیکلسون کاربرد این واژه را مربوط به اواخر قرن دوم می داند.

نظریه چهارم در پیش از دویست سال هجری است که قشیری در کتاب الرساله القشیریه می گوید : ( واژه صوفی پیش از سال دویست هجری به کار می رفته است .)

نظریه پنجم قرن سوم است که این نظریه را دکتر قاسم غنی در کتاب تاریخ تصوف در اسلام ارائه کرده است .با توجه به این که بیشتر مورخان و صاحب نظران در مورد این واژه در قرن دوم اتفاق نظر دارند این نظریه نادرست می نماید .

و نظر برگزیده این است که واژه صوفی در قرن دوم هجری خواه اول یا وسط یا آخر رواج داشته است .

در مبحث بعدی به معنای این دو واژه خوا هیم پرداخت.

و من الله توفیق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *